Nopea toimitus 1-3 arkipäivässä ympäri Suomen

Hyttyspuitteen verkon vaihto-ohje

Hyttyspuite kannattaa vähintäänkin puhdistaa ötököistä syksyisin tai ottaa kokonaan pois talveksi, jotta linnut eivät noki siihen reikiä talven aikana. Mikäli kuitenkin verkkoon tulee reikiä, on se helposti vaihdettavissa.

Alumiini kehyksinen hyttyspuite

Hyttyspuite on valmistettu kolmesta elementistä: alumiinikehykset, verkko ja silikonitiiviste. Verkko on painettu pyöreällä silikonitiivisteellä alumiinipuitteen uraprofiiliin, joka näkyy puitteen sisäpuolella.

Hyttyspuitteen verkon vaihto

  1. Poista koko hyttyspuite ikkunasta

  2. Vedä kärkipihdeillä silikonitiiviste pois alumiiniprofiilin urasta ja vanha verkko on poistettavissa.

  3. Asettele uusi, hieman ylimitoitettu verkko alumiinikehyksen päälle ja paina se alumiinikehyksen uraan silikonitiivisteellä kahdelta sivulta. Älä pingota verkkoa tässä vaiheessa liian kireälle kehyksen päälle, vaan jätä toisen puolen tiivisteelle hieman painuma varaa, ettei verkko pingota alumiinikehystä mutkalle, eikä hyttyspuite pääse asettumaan oikein ikkunaan.

  4. Paina loppuihin puitteen uriin tiiviste ja leikkaa varovasti mattopuukolla ylimääräinen verkon jämä pois.

  5. Aseta hyttyspuite takaisin ikkunaan. Jos on tulossa talvi harkitse hyttyspuitteen asentamista paikalleen vasta ensi kesänä.

Solar hyttyspuitteesta tuotekuva valkoinen

LUE MYÖS